Mersin Güneş Enerjisi Paneli – Güneş Enerjisi Mersin

Mersin güneş enerjisi paneli üzerinde güneş enerjilerini soğurmaya yarayan birçok güneş hücreleri bulunduran bir enerji kaynağı olmaktadır. Güneş paneli, dünyaya gelen güneş ışınlarını elektriğe çevirmektedir. Yeryüzüne düşmüş olan güneş ışığı enerji miktarı, günümüzde kullanılan dünya enerji miktarının tam 10 bin katı kadardır. Bu nedenle insanoğlu enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmek için dünyaya gelen güneş ışınının sadece 0,01’ini verimli kullanması yeterli olmaktadır. Güneş panelleri, üzerine gelen güneş ışıklarını emmeye yarayan solar hücreden oluşmaktadır.

Mersin Güneş Enerjisi Paneli

Mersin Güneş Enerjisi Paneli
Mersin Güneş Enerjisi Paneli

Bir güneş panelini verimli kullanmak, kullanıldığı hücrenin güneş ışığını elektriğe dönüştürebilme oranı ile belirlenmektedir. Güneş enerjisi paneli; silikon hücre, metal çerçeve, cam muhafaza üniteleri ve panel üzerinden üretilip elektrik akımını aktarabilmek için kullanılan doğrusal akım ve alternatif olan akım kablolarından oluşmaktadır. Silikonlar, güneş ışığını emmesine ve kullanılabilecek elektriğe dönüştürmesine izin verebilen iletken özelliklere sahip bir ametal olarak tanımlanmaktadır. Işık bir silikon hücresine çarptığı zaman silikon hücresi üzerindeki elektronun harekete geçirilmesine neden olup elektrik akımı akışını başlatacaktır. Bu fotovoltaik etki olarak bilinmektedir ve güneş panel teknolojisinin genel işlevselliğini açıklamaktadır. Güneş aslında doğal bir nükleer reaktör olarak da düşünülebilir. Bu çerçevede güneşten dünya üzerine yaklaşık 8,5 dakika içinde 150+ milyon km seyahat edecek foton adı verilen küçük enerji paketi ile seyahat etmektedirler.

Güneş enerji paneli güneşten gelen ısı ve ışığı kullanan sistemdir. Ayrıca elektrik enerjisine çevirerek ev ve iş yerlerinde kullanılan tüm cihazların çalışmasını sağlamaktadır. Güneş enerjisi panelleri üzerinde yer alan hücre güneş ışını bünyesinde barındırı doğru akım oluşturmaktadır. Kullanım alanlarına ve elde edebilmek istenilen enerji miktarlarına göre kullanılan panel birbirine seri ya da paralel bir şekilde bağlanıp doğru akımın elektrik enerjisine dönüştürülmesini sağlar. Temel olarak, güneş panelleri sisteminin elektron atomlardan ayırmak için fotonlar kullanmasıdır. Elektronlar atomdan ayırma işlemi de elektrik yaratmaktadır. Güneş paneli, gelen güneş ışıklarını ısı yerine elektriğe dönüştüren silikondan yapılma fotovoltaik hücre içermektedir. Paneller üzerinde bulunan bu güneş hücresinde güneş ışını sayesinde doğru akım oluşmaya başlayacaktır. Bulunduğu bölgeler veya kullanıldığı mevsimlere göre elde edilen enerji miktarları ölçümleri yapılarak seri ya da paralel bir düzenek kurulup ev ya da iş yerlerine bağlanmaktadır.

Güneş paneli elektrik üretimleri için akışını şu şekilde özetlenebilir;

 • Fotovoltaik güneş paneli güneş ışığını emecektir.
 • Her güneş panelinde fotovoltaik hücreler bulunmaktadır.
 • PV hücreleri ışığı alır ve ışığı elektriğe dönüştürmeye yarar.
 • Güneş ışıkları güneş paneline çarptığı zaman, doğru akım elektrik üreterek PV hücreleri çalışmaya başlayacaktır.
 • DC elektriği kendi başına güç vermemektedir. Diğer güneş enerji ekipmanlarının bulunduğu yere, eviricilere iletilmektedir.
 • Güneş ışını silikon hücre ile etkileşime geçtiği zaman, elektronlar hareket etmeye başlamaktadır.
 • Elektronların taşınma, düğümler tarafından yakalanmaktadır ve paneldeki kablolarda elektrik akımı akışını başlatılır.
 • Solar kablo doğru akım elektriğini, alternatif akım elektriğine dönüştürmek üzere bir solar invertere iletmektedir. 

Güneş Enerjisi Fiyatları Mersin

Güneş enerjisi fiyatları Mersin ilinde hizmete göre değişkenlik göstermektedir. Panel parçası montaj gibi birçok ayrı fiyatlandırma kriterleri bulunmaktadır. Güneş enerji sistemleri çoklu fotovoltaik panelden, bir invertörden ve PV panelini yerinde tutan bir raf sisteminden bir araya gelmektedir. Solar Fotovoltaik paneller genellikle çatıya takılıp kullanılır. Doğu, kuzey ya da batı yönüne bakmak zorundadır. Panel, panellere çarpan güneş ışık miktarını en üst düzeye çıkarabilmek için belirli açılarda yatırılmak zorundadır. Evlerin veya iş yerlerinin çatısında bulunan Solar PV panelleri, güneş ışığında bulunan enerjiyi dönüştürerek temiz elektrik üretimi yaparlar. 

Bu dönüşümler, güneş panelini oluşturan özel olarak üretilen malzemelerde güneş panelleri içerisinde gerçekleşir. Hareketli parça gerektirmeyen bir işlem olarak tanımlanmaktadır. Birçok durumlarda güneş paneli, güneş enerjisi inverteri adı verilen bir cihaz aracılığı ile ana güç kaynağına bağlanıp kullanılmaktadır. Güneş paneli, aynı zamanda evin tavanına da monte edilen, ancak evde kullanım ve sıcak su sağlayabilmek için güneşten gelen ısıyı kullanan güneş sıcak su sisteminden farklı olacaktır. Yaz günlerinde bir hortum gibi bir kaç saat sonra sıcak su içerecektir. Sektörü alanında tecrübeli güvenli ve kaliteli güneş enerjisi sistemleri firma bilgileri firma tarafından verilmektedir.

Mersin Güneş Enerjisi
Mersin Güneş Enerjisi

Site üzerinden üst kısımdaki arama motoru çubuğuna aradığınız makina parça, ekipmanlar, ataşman, yedek parçalar, cihaz, alet veya enerji ürünlerinin ve güneş enerji sistemleri içerisinden birçok çeşitlerini bulmanız mümkündür. Firmamız daima en güncel güneş enerji sistemlerini en hızlı şekilde listelemekte ve alıcı ile satıcıyı en ekonomik maliyetlerle buluşmalarını sağlamaktadır. Müşterinin taleplerini karşılayan çeşitli özelliklerde makul fiyatlar ile güneş enerji sistemi temin edilebilmektedir.

Uygulama ve bütçenize uyacak şekilde kanıtlanan güneş enerji sistemi ve ileri teknolojiler firmamızda mevcuttur. Güneş enerjisi sistemi güvenilirlik, çok yönlülük ve hassasiyet sağlamaktadır. Aynı anda birçok fonksiyona sahip güneş enerji sistemleri grupları mevcut olmaktadır. Güneş enerjisi fiyatları Mersin sistemi üretimlerin hızlanmasına ve maliyetlerin en aza indirgenmesine yardımcı olan büyük bir faktördür. Güneş enerji sistemleri uzun vadede bütçe dostu bir kullanım kolaylığı sağlayan enerji türü olarak tanımlanabilir. Güneş enerjisinin kullanılarak hazırlanmış olduğu sistemler genel itibari ile başlangıçta yüksek bir bütçe hacmine sahip olmak ile birlikte ileriye dönük bakıldığı zaman tasarruf sağlama noktalarında oldukça avantajlı olmaktadır.

Mersin Güneş Enerjisi

Mersin Güneş enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak tanımlanabilir. Sınırsız bir kullanım ömrüne sahip olmaktadır. Fosil yakıt kullanılması sonucu ortaya çıkan zararlı atıklar ve gazın çevreye vermiş olduğu tahribatlar düşünüldüğü zaman ilerleyen süreçlerde insanlık işin içinden çıkılmaz bir tablo oluşturur. Fakat yenilenebilir enerji kaynağı temiz bir enerji türü olmaktadır. Doğanın kendisinden gelmiş olan bu enerji temiz ve sürdürülebilir bir yapıya sahip olmaktadır. Tüm bunlar ile birlikte kolay, kullanıma açık, uzun vadede bütçe dostu bir enerji kaynağı olmaktadır. Güneş enerjileri kullanım alanı arasında tarım, endüstri, günlük kullanımlar malzemelerinde ve enerji santralinde kullanılabileceği gibi günümüzde en çok binada tercih edilir.

Binalarda kurulan paneller aracılığı ile güneş enerjileri elektrik, sıcak ve soğuk su üretimleri gibi farklı alanlarda kullanılır. Bunun yanı sıra gündelik yaşamda kullanılmış olan hesap makineleri, saat, cep telefonu bataryası, ulaşım aracı gibi pek çok farklı alanda kullanımı mevcut olmaktadır. Güneş enerjilerinin kuşkusuz en önemli özellikleri yenilenebilir bir enerji kaynağı olması. Bu dünyada olduğumuz sürece güneş enerjileri erişebilir olacaktır. Güneş enerjilerinden karşılayacağımız enerji ihtiyaçları ile birlikte elektrik faturamız düşecektir, bütçemize iyi anlamda yansır. Güneş enerjileri doğanın bize sunmuş olduğu sınırsız bir kaynaklar olarak pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Peki güneş enerji kaynağı ne işe yarar?

Güneş Enerjisi Paneli
Güneş Enerjisi Paneli
 • Bol ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak bilinmektedir.
 • Sınırsız bir kaynak olabilmesi başlıca avantajı arasında yer alır.
 • Temiz bir kaynak olmaktadır.
 • Çevre kirliliğine sebep olan herhangi bir atık, kirli gaz salınımı bulunmaz.
 • Kullanım bakımından kolay ve kullanışlı bir kaynak olmaktadır.
 • Uzun vadede bütçe dostu bir kaynak olmaktadır.

Güneş enerjisi santralleri, güneşten gelen ışın içerisindeki enerjiyi değerlendirebilmek amacı ile kurulmaktadır. Bu enerjiler, en temiz enerji olarak görülmektedir. Güneş enerjileri, karbon salınımı engellemesinin yanı sıra elde edilmesi de kolay bir enerjidir. Panel kurulumu ve gerekli voltaj ayarlaması yapıldıktan sonra, paneller depolama özelliği sayesinde enerji kullanılmaya devam edebilmektedir. Güneş enerji santrallerinde, güneş panelinde büyük enerji pilleri bulunmaktadır. Güneşten gelen enerjiler, güneş pilleri ve akülere depo edilmektedir. Güneş enerjileri hem temiz hem de sınırsız bir kaynaktır.

Yenilenebilir enerji kaynağı olması sayesinde çevre kirliliklerini önlemede büyük bir rolü bulunmaktadır. Enerji kaynakları büyük bir kısmı, enerjiler elde edilirken kirliliğe yol açmış olsa da, güneş enerjileri en temiz kaynaklardan biri olmaktadır. Güneş enerjilerinden elektrik elde edebilmek için fotovoltaik piller ve termal sistemden yararlanılmaktadır. Pil içeriğinde galyum arsenit ve kristal silisyum bulunur. Bu pil sayesinde güneş enerjileri direkt elektriğe dönüşmektedir. Termal sistem ise, sıvıları ya da kapalı alanı ısıtmak için kullanılmaktadır. Bu şekilde su sistemi ya da bina yapımı gibi durumlarda güneş enerjisinden faydalanılmaktadır. Güneş enerjileri bina ya da büyük sistem için kurulmaktadır. Binada kullanılma amacı ısınma iken, büyük santrallerde elektrikte üretir.

Güneş enerjileri panelinde bulunan jeneratör sayesinde direkt olarak AC gerilimi almak mümkün olmaktadır. Alınan gerilim, şebekeye verilmektedir. Bu tesislerden elde edilen elektrikler birkaç megawatt büyüklüğünde olmaktadır. Güneş enerjisi santrali kurulumu yapılırken, kurulacak olan arazi ve ihtiyacın karşılanacağı alan, alanların büyüklükleri önem taşımaktadır. Saha üzerinde kurulacak olan güneş paneli, şebekeye dağıtacak elektrik ile binlerce evin elektrik ihtiyacını karşılanabilir. Bina çapında kurulacak olan paneller, küçük bir alan için yeterli büyüklükte olsa da büyük oranda karbon salınımını engellemektedir. Bu sayede elektrik ihtiyacı en temiz şekilde karşılamanızı sağlayacaktır.

Mersin Güneş Enerjisi Fiyatları

Mersin güneş enerjisi fiyatları panel türü, sayısına göre değişmektedir. Güneşten gelen ışınlar, özel teknolojiler kullanılarak, elektrik enerjisine dönüştürülmesi güneş paneli ile gerçekleşmektedir. Güneş enerjisi dünyadaki en bol ve temiz enerji kaynağıdır. Çevreyi asla kirletmez, gürültüsüz yapıdadır. Yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerji türüdür. Güneş enerjileri, bugün genel küresel enerjiler kullanımı yalnızca küçük bir miktarı oluştursa da güneş paneli kurma maliyeti giderek düşer. Bu sebep ile güneş enerjileri gün geçtikçe daha fazla alanda, çok daha fazla şirket ve evde kullanılır. 

Güneş, sadece gündüz ışık kaynağı olmaktan daha fazlası olmaktadır. Dünyaya ulaşan her güneş ışık parçacığı -fotonlar ve gezegenimizi besleyen enerjiyi içermektedir. Güneş paneli, güneş enerjilerini fotovoltaik etki olarak adlandırıp bir işlemle kullanılabilmektedir elektriğe dönüştürülmektedir. Üretilmiş olan elektrik ilişkili olan tüketim tesisinde tüketilmelidir. Teorik bakımdan dünyaya bir saatte çarpan güneş ışını neredeyse bir yıl boyunca tüm dünyadaki ihtiyaçları karşılamaya yeterli olacaktır. Güneş enerjilerinden yararlanmanın birçok yolu bulunur. Güneş enerji paneli fiyatlarını hakkında bilgileri masaya yatırmadan önce üç temel değişken olduğunu belirtmek gerekmektedir: 

 • Güneş panelinin türü
 • Solar enerji panel gücü 
 • Güneş panel markası

Güneş panelleri çeşidi ile fiyatları arasında güçlü bir bağ bulunmaktadır. Güneş panel yapımında kullanılan solar hücre tipi fiyatı doğrudan etkilemektedir. Diğer bir ifade ile, panel fiyatlarını belirleyen en temel değişken panel tipi olmaktadır. Monokristal panel türü yüksek verimliliğe sahip olması nedeni ile polikristal panele kıyasla daha pahalı olmaktadır. Esnek panele gelinecek olursa, verimliliği düşük olmak ile birlikte mono ve polikristal panele kıyasla daha yüksek maliyetli olacaktır. Zira esnek yapıda olmaları, taşınabilir olması, üretim maliyetlerinin yüksek oluşları ve montajların kolaylığı gibi nedenler ile fiyatları daha pahalı olacaktır.

İster tekne isterse de karavan olsun güneş paneli hesaplamak amaçlı araştırma yapıyorsanız, karşınıza ilk çıkan değer Wm veya Wp şeklinde gösterilen panel gücü olacaktır.  Panel gücü konu doğru anladığınız zaman güneş paneli sistemine karar vermek kolay olacaktır. Wp “Watt Peak” değeri kısa ifadesi olarak tanımlanabilir. Aynı anlama gelecek olan Watt ise yine Watt Peak anlamını taşımaktadır. Ancak söyleme kolaylığı nedeni ile kısaca watt güneş paneli şeklinde ifade edilir. Solar panel optimum koşulda üretebileceği azami yani maksimum gücü ifade etmektedir.

Maksimum değerlerden bahsedilme nedeni, pv panelin aldığı ışınım açısına ve yoğunluklarına ve ortam sıcaklıklarına göre değişken miktarda enerji üretecek olabilmesidir. Örnek verilecek olunursa 325 Wp güneş panel, güneş ışınları uygun açı ile geldiği bahar mevsimlerinde öğlen saatlerinde güneş enerjisinden 325 W gücü kadar elektrik enerjisi üretecektir. Sabahtan öğlene kadar artan bir performans söz konusu iken öğlenden akşama azalacak bir eğri ortaya çıkar. Kısacası, güneş tepe noktada olduğu saatte üretebileceği toplam enerji miktarı Wp ile gösterilecektir. Günel panel gücü ile fiyatları arasında doğru orantı bulunur. Panel gücü arttıkça fiyatlarda da aynı oranda artacaktır.

Güneş Enerjisi Mersin

Yaklaşık olarak güneşin ortalama % 90’ı hidrojenden oluşur. Hidrojen gazı çekirdekleri ve helyum çekirdekleri ile fizyon üzerinden meydana gelen birtakım tepkime, çok yüksek oranda enerjinin açığa çıkmasına olanak verecektir. Farklı tepkime üzerinden meydana gelen güneş ışını, atmosferin sayesinde belirli bir oranda dünyaya yansır. İnsan sağlığını tehdit etmeyen noktada yeryüzüne ulaşacak güneş ışınları özel panel ile elektriğe dönüşmesi ise güneş enerjisi olarak bilinir. Güneş enerjisi özet olarak yenilenebilir ve kirlenme yaratmayan en temiz enerji kaynağı olarak tabir edilir.

Özellikle de petrol ve doğalgaz gibi kaynaklar yavaş yavaş azalması ile son bulacağı düşünülünce, güneş enerjisi Mersin geleceğin en önemli kaynakları arasında yer aldığını söylemek mümkün olacaktır. Sonuç olarak nüfus ve sanayileşmenin de sürekli artması ile birlikte, enerjiye ihtiyaç her zamankinden çok daha yüksek noktalara ulaşmış durumda olacaktır. Daha düşük maliyetler ile temiz enerji kaynağı konularında elektrik üretimi bakımından güneş enerjisinin payı her geçen gün artış göstermektedir. Doğrudan çok güçlü bir elektrikte enerji üretmesi ile beraber, güneş enerjisi akla gelebilen birçok farklı alanlarda kullanılır. Aynı zamanda teknoloji gelişmesi ile her geçen gün kullanım alanları artmaya devam etmektedir.

Güneş ışınları hakkında faydalanma konusunda solar sistemler ya da güneş paneli ismi verilen sistem çeşitleri kullanılır. Güneş üzerinden gelen fotonlar bu panel üzerinde toplanmaktadır. Fotonlar taşımış olduğu enerji ise elektrik ve ısı enerjilerine dönüştürülmektedir. Özellikle de panellerin üst ve alt kısmında voltaj oluşumu sağlanacaktır. Bu sayede elektrik devresi ile elektrik teçhizatları üzerinden enerji akışı gerçekleşecektir. Ele alınacak bu akış ve sistem ise fotovoltaik olarak bilinir. Güneş enerjilerini elektriğe çeviren güneş pili hücresi olarak da ele alınabilir.

Güneş paneline ulaşan doğru akım alternatif akımlara dönüştürülmek sureti ile elektrik enerjisi elde edilecektir. Yapılarda farklı noktalara montaj gerçekleştirilen panel doğrultusunda bu enerji akışı sağlanacaktır. Aynı zamanda süreç içinde birçok farklı ekipman da kullanılır. Böylece devamlı olacak şekilde enerji akışı sağlanmak sureti ile elektrik enerjisi ve sıcak su elde edilecektir. Konnektörler, paralelleme panosu, güneş panelleri, alçak gerilim pano ve şalt ekipmanı gibi birçok sistem kullanılıp, güneş enerjisi elde edecek cihaz hazır hale getirilecektir.

Şimdi Ara